משיכת קרן השתלמות לפני הזמן
משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

קרן השתלמות הוא אפיק חסכון רווח ומשתלם ביותר בהיותו מציע הטבות בדומה למוצרים פנסיוניים, אך בשונה מכל מוצר פנסיוני אחר, קרן השתלמות היא למעשה חיסכון לטווח קצר, וזה אומר שלאחר שש שנים ניתן למשוך את הכסף וליהנות ממנו. אמנם מדובר בתקופה קצרה ביחס לכל מוצר פנסיוני אחר, אך יש מקרים בהם בעל הקרן מעוניין למשוך את כספו ולקבל אותו בטרם יחלפו שש השנים מאז ההפקדה הראשונה לקרן. ויש בהחלט אפשרות כזו. אך בשביל למשוך את הכסף בלי להתחייב בתשלום מס צריך לעמוד במספר תנאים. ורק במקרים מסוימים המשיכה אכן תהיה כדאית. בכל מקרה לגופו יש לבדוק את הנתונים ואת האפשרויות בדבר משיכת קרן השתלמות לפני הזמן.

חלפו שלוש שנים

אם חלפו שלוש שנים מאז התחלת ההפקדות לקרן ההשתלמות אפשר יהיה לפדות את הכסף שהצטבר, אך זאת בתנאים מסוימים. אפשרות אחת היא הגעה לגיל פרישה. אם הגעתם לגיל 67 לגבר, ולאישה גיל  64, תוכלו למשוך את הכסף מהקרן ולעשות בו שימוש לכל מטרה שהיא, בלי להתחייב בתשלום מיסים. אפשרות נוספת היא לפדות את סכום הכסף שהצטבר לצורך מימון לימודים. במקרה כזה בו הנכם מעוניינים למשוך את הכסף לצורך לימודים יהיה עליכם להצטייד במסמכים רלוונטיים בשביל להוכיח את מטרת משיכת הכסף.  ללא עמידה בתנאים אלו הרי משיכת הכסף תחייב את המושך במס ותתברר כלא כדאית עבור בעל הקרן.

להימנע ממשיכה שלא כדין

ככלל מומלץ להימנע ככל האפשר ממשיכה מוקדמת שלא כדין של קרן השתלמות. כי משיכת קרן השתלמות לפני הזמן מחייבת את בעל הקרן בתשלום מס באחוזים ניכרים, הן על סכומי הכסף שהפקיד המעביד והן על אחוזי הרווח של כספו של העובד. מה שאומר שאם אין אפשרות לפדות את הכסף כדין, דהיינו, חלפו שלוש שנים והמשיכה היא למטרת השתלמות, או לחילופין, החוסך הגיע לגיל פרישה, לא כדאי למשוך את הכסף בטרם יחלפו שש שנים. כיוון שיהיה עליכם להיפרד מסכום משמעותי בהחלט שאותו יהיה עליכם לשלם כמס. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בשביל למצוא את הדרך הכדאית ביותר בעבורכם.

כתבות נוספות

תחזיות ביטקוין

תחזיות ביטקוין מעניינות לקראת 2024

בקרוב תסתיים לה השנה האזרחית, שנה נוספת בה הביטקוין נותר חזק למרות לא מעט תחזיות קודרות. כמו תמיד, גם כעת הוא מעורר ספקולציות ותחזיות, אשר

דילוג לתוכן